Chcą nowej opłaty związanej z pochówkiem. Może wynieść co najmniej tysiąc złotych

Śmierć bliskiej osoby w domowym zaciszu może się wkrótce wiązać z dużymi kosztami. Jak ustaliła Wirtualna Polska, powstaje właśnie ustawa, która ma wprowadzić obowiązek profesjonalnego sprzątania i dezynfekcji nieruchomości po tym, jak ktoś umrze w domu. Koszt takiej usługi to co najmniej tysiąc złotych.

Co roku w domu umiera ponad 130 tysięcy Polaków. Ich bliscy mogą się wkrótce liczyć z tym, że zasiłek pogrzebowy na pewno nie wystarczy na pokrycie kosztów związanych ze śmiercią bliskiej osoby.

– Przygotowujemy projekt ustawy, która wprowadzi obowiązek profesjonalnego sprzątania po tym, gdy ktoś umrze w domu. Chodzi o bezpieczeństwo współmieszkańców. Współpracujemy w tym zakresie z Państwowym Zakładem Higieny – mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Węgorowski z firmy sprzątającej po zwłokach Bio-Clean.

Groźne bakterie

Eksperci wskazują, że rozkładające się zwłoki stanowią niebezpieczeństwo dla współmieszkańców. W przypadku, gdy ciało leży w mieszkaniu dłużej niż kilka dni, przez kontakt ze szczątkami można się zarazić m.in. gruźlicą, żółtaczką, wirusem HIV i tężcem. Bakterie gnilne, które przyczyniają się do rozkładu ciała, mogą wywoływać m.in. wrzody żołądka.

– Gdy zwłoki zaczęły się już rozkładać, leżały w mieszkaniu dłuższy czas, niezbędna jest pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, która zdezynfekuje nieruchomość i zutylizuje meble. Jeśli ciało zostało zabrane przez zakład pogrzebowy kilka godzin po śmierci, to aktualnie nie ma żadnych zaleceń, by przeprowadzić profesjonalne czyszczenie pomieszczeń. Nie ma tu ryzyka dla mieszkańców – mówi Wirtualnej Polsce Ewelina Suska, rzecznik Wojewódzkiej stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Poznaniu. Dodaje, że trwają aktualnie prace nad zmianą ustawy w tym zakresie.

Zasiłek nie wystarczy

Gdy zwłoki uległy rozpadowi w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, właściciel nieruchomości często zobowiązany jest do przeprowadzenia dezynfekcji. W takich przypadkach trzeba usunąć z mieszkania nie tylko meble, które zostały zabrudzone szczątkami ludzkimi, ale także całe wyposażenie wraz z podłogami. W skrajnych wypadkach niezbędne jest skuwanie tynku, do którego przenikają bakterie gnilne. Wtedy koszt usługi sprzątania sięga kilku tysięcy złotych.

Zasiłek pogrzebowy od kilku lat wynosi 4 tysiące złotych. Rząd PiS wielokrotnie podkreślał, że na razie nie ma planów jego podwyższenia. Wielu krewnych osób zmarłych przyznaje, że ta kwota ledwo pozwala pokryć koszty pogrzebu. Na pewno nie starczyłoby na opłacenie usług profesjonalnej formy sprzątającej. Nie wiadomo też, czy zasiłek mógłby zostać przeznaczony na ten cel, gdyż ma on pokrywać koszty pochówku.

Share