Owsiak z prestiżową europejską nagrodą. Po jej odebraniu… ostrzegł przed PiS

Jurek Owsiak doczekał się wyjątkowego wyróżnienia. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odebrał 9 października w Brukseli Europejską Nagrodę Obywatelską przyznawaną przez Parlament Europejski. Korzystając z okazji, przestrzegł przed działaniami partii rządzącej w Polsce.

Wyróżnienie jest przyznawane za działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw UE. Owsiak stwierdził, że sukces Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to efekt funkcjonowania w demokratycznym państwie. „Nie dajmy sobie nigdy tego odebrać!” – zaapelował na Facebooku.

„Dla nas jest to potwierdzenie, że wszystko co z Wami, drodzy Polacy, robimy od 26 lat ma sens. Jest to efekt naszej niezwykłej aktywności w świecie organizacji pozarządowych. Kraje Europy Zachodniej mają w tym ogromne doświadczenie. My, Polacy, pokazaliśmy, że blisko trzy dekady budowania kraju demokratycznego przyniosło niezwykły efekt w postaci fantastycznie działającego III sektora” – tłumaczył szef WOŚP.

Owsiak dodawał, że nominacje wychodzą od polskich Europarlamentarzystów. Wyjaśnił, że w tych nominacjach brali udział zarówno posłowie PO, jak i PiS.

„Odebraliśmy tę nagrodę w imieniu milionów Polaków tworzących Orkiestrę. Nie dajmy sobie nigdy tego odebrać! Takie rzeczy mają szansę bytu w tylko krajach demokratycznych, w których siłą jest idea społeczeństwa obywatelskiego” – przypomniał Owsiak.

Civic participation in European integration must be the driving force of our common project. I commend the engagement of the winners of this year’s European Citizens’ Prize. pic.twitter.com/BhPwwUxY2Q

— Antonio Tajani (@EP_President) 9 października 2018

Dodajmy, że brukselską nagrodę otrzymała także m.in. Alicja Szatkowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.

Share