Pracę straci tysiące Polaków. PiS na dniach urządzi ogólnopolską czystkę

Bezrobocie w Polsce to wciąż bardzo aktualny i drażliwy temat. Jak wszyscy wiemy, równo tydzień temu odbyły się wybory samorządowe, a takie zmiany bardzo często ciągną za sobą konsekwencje pod postacią zmian w miejscach pracy. Czy w tym roku, tak jak w poprzednich latach, na wzgląd przez wybory samorządowe, tysiące ludzi pożegna się ze swoim dotychczasowym stanowiskiem?

Bezrobocie to problem który dotyka nie tylko tych stereotypowych „pobieraczy zasiłku”. Każda polityczna zmiana rządzącego ugrupowania wiąże się z utratą pracy przez tysiące ludzi. Czy w tym roku będzie podobnie? Prognozy są mocno niepokojące.

Bezrobocie nadciąga

W grupie objętej ryzykiem utraty pracy znajdują się nie tylko osoby pracujące w urzędach. Powody do obaw mają również ludzie mający zatrudnienie w spółkach podległych państwowym instytucjom. Takie zmiany odbywają się po każdych wyborach i nie dziwią już chyba nikogo.

Portal Samorządowy postanowił przyjrzeć się sytuacji w jakiej znalazła się w tej chwili Polska i jej obywatele:

– Same urzędy marszałkowskie w 6 województwach, to ponad 6 tysięcy miejsc pracy. Liczba zatrudnionych w poszczególnych urzędach waha się od 760 do prawie 1300. Do tego dochodzą jednostki podległe. Na przykład liczba jednostek organizacyjnych województwa małopolskiego oraz spółek kapitałowych wynosi ok. 85.

Przy założeniu, że każdy z podmiotów zatrudnia 10 osób, suma pracowników wyniesie 850. Mnożąc tę liczbę przez 6 urzędów, dodając liczbę urzędników, otrzymujemy ok. 11 tys. miejsc pracy – można przeczytać na stronie portalsamorzadowy.pl

Czy rzeczywiście aż 11 tysięcy ludzi będzie musiało szukać nowego miejsca zatrudnienia?

Mniej zmian niż w ubiegłych latach

Zwolnienia w województwach objętych politycznymi zmianami nie są jednak niczym pewnym. Nowe ugrupowania mogą co prawda obsadzić stanowiska „swoimi” ludźmi, jednak wcale nie muszą tego robić. Mniejsza będzie też skala ewentualnych roszad – w województwie podkarpackim PiS rządził w pojedynkę już wcześniej, przez co nie będzie tam zapewne zbyt wielkich zmian w kardach.

Najbardziej zagrożone mogą czuć się osoby pracujące w 5 sejmikach, w których władza została przejęta przez inne od dotychczasowych ugrupowania polityczne.

Share